ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ. ΚΑΙ... ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ!

Καβάλα-Δόξα Δράμας 2-2: Λύτρωση δια...ποδός Λίτσκα

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, πάλι καλά που η Καβάλα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας Δόξα Δράμας. Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη έδειξε για μια ακόμα φορά διάθεση να δημιουργήσει ευκαιρίες και να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης -στην πρώτη της παρουσία στο "Ανθή Καραγιάννη" στο φετινό πρωτάθλημα-, ωστόσο προδόθηκε από τα πολλά λάθη στην αμυντική της λειτουργία και βρέθηκε 2 φορές πίσω στο σκορ -από ισάριθμα γκολ του Ίγκορ. Παρόλα αυτά η Καβάλα βρήκε τις δυνάμεις να ισοφαρίσει και τις 2 φορές (με τον Γιαλούση και τον Λίτσκα), με συνέπεια ο αγώνας -ο οποίος, όπως αναμενόταν, χαρακτηρίστηκε από τα δυνατά μαρκαρίσματα και το πάθος και των 2 ομάδων να φτάσουν στην τελική επικράτηση- να λήξει ισόπαλος 2-2.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην Καβάλα, με τον Παβίσεβιτς να πλησιάζει -στο 2' και στο 5'- στην επίτευξη του γκολ αλλά με τον τερματοφύλακα της Δόξας Δράμας Σικαλιά να αποσοβεί τον κίνδυνο για τους "μαυραετούς". Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και στο 19', μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρλόπουλου από δεξιά, ο Ίγκορ σηκώθηκε στο σημείο του πέναλτι και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου.

Το γκολ της Δόξας Δράμας προκάλεσε εκνευρισμό στις τάξεις των παικτών της Καβάλας (αλλά και στις κερκίδες του "Ανθή Καραγιάννη", με οπαδούς της Καβάλας να αντιδρούν έντονα στους πανηγυρισμούς φιλάθλων των φιλοξενούμενων και τα πνεύματα να ηρεμούν με την επέμβαση της αστυνομίας) - κάτι που φάνηκε τόσο με την έλλειψη ευκαιριών όσο και με τις κακές πάσες και τα αβίαστα λάθη. Η μοναδική καλή στιγμή για την Καβάλα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα ευθύβολο σουτ του Τουμανίδη στο 31' (με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν ολοένα και περισσότερο την αντίπαλη εστία. Στο 39' ο Καρλόπουλος σέντραρε από δεξιά,  ο Δουμάνης ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και προσπάθησε με κεφαλιά λίγο μέσα από την μεγαλη περιοχή να προλάβει την έξοδο του Αθανασίου -χωρίς όμως να τα καταφέρει-, ενώ στο 42' μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καρλόπουλο, η μπάλα έσκασε στο έδαφος μπροστά από τον Αθανασίου και χτύπησε στην ρίζα της δεξιάς κάθετης δοκού της εστίας της Καβάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 47' ο Μπρατσιάνι (που είχε μπει σαν αλλαγή) βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τους αμυντικούς της Δόξας. Στο 55' όμως, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζλατκόφσκι από αριστερά, ο προωθημένος Γιαλούσης έπιασε μια δυνατή κεφαλιά -και αυτός από το ύψος του σημείου του πέναλτι, όπως ο Ιγκόρ στο πρώτο ημίχρονο-, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά -παρά την προσπάθεια του αντίπαλου τερματοφύλακα- και ισοφάρισε για την Καβάλας ισοφάρισε μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς σε 1-1.

Το γκολ του Γιαλούση έδωσε "φτερά" στα πόδια των παικτών της Καβάλας, όμως στο 66' ο Αθανασίου έκανε ένα τραγικό λάθος (δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Μπαντάνη) και ο Ίγκορ πέτυχε με προβολή ένα από τα πιοο εύκολα γκολ της καριέρας του, διαμορφώνοντας το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. 4 λεπτά αργότερα ο Σουάνης μάρκαρε αντικανονικά τον Αθανασίου, αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε -μάλιστα διέσχισε με αργό βηματισμό ολόκληρο το γήπεδο μέχρις ότου πάει στα αποδυτήρια, προκαλώντας τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων της Καβάλας).

Οι παίκτες της Καβάλας, όμως, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή και να πιέσουν με αξιώσεις τις εστίας των "μαυραετών" -μέχρι το 87ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Λαδάκης βρέθηκε μόνος του στα δεξιά της μεγάλης περιοχής, τροφοδότησε τον επερχόμενο Λίτσκα και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα σε κενή εστία, λυτρώνοντας τους φιλάθλους της και διαμορφώνοντας το 2-2.

Καβάλα (Άγγελος Διγκόζης): Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Γιαλούσης, Τουμανίδης, Λαδάκης, Παππάς (46' Πτηνόπουλος), Μπάτζιος, Παβίσεβιτς, Ζλατκόφσκι (70' Λίτσκας), Μπλιος (46' Μπρατσιάνι)

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Σικαλιάς, Ρεβυθόπουλος, Κουρτεκιώτης, Γκαρακλίδης (71' Παπαζούδης), Ολίσεχ, Σουάνης, Ακασού, Ιγκόρ, Καρλόπουλος (55' Κεφαλάς), Δουμάνης (77' Βιτλής), Παπαζαχαρίας